آموزشی

در مسترینگ نرم افزاری، ازاین 5 اشتباه بپرهیزید

نکات مسترینگ
نوشته شده توسط معین سنجری

مسترینگ آخرین حلقه از زنجیره ی تولید یک اثر موسیقی است. این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد و باعث می شود صدای کار به استاندارد و کیفیت مناسب برسد. اما اشتباه کردن در مسترینگ، برابر است با نابود شدن دینامیک کار و در نتیجه شنیده نشدن آن. در این مطلب به 5 مطلب که باید در مسترینگ از آنها پرهیز شود، اشاره می کنیم.

1. کمپرس و لیمیت بیش از حد

کمپرس و لیمیت کردن در مسترینگ، یکی از تکنیک های مورد استفاده برای افزایش حجم و صدا و RMS کار است. اما زیاده روی در آن، باعث له شدن کار و تولید یک کار بی روح و مرده می شود.

معمولا لیمیت کردن، آخرین پلاگین مورد استفاده در لاین مستر است و کمپرسور در جایی قبل از آن استفاده می شود. با کمپرسور می توان با ملایمت Transient ها و تیزی های صدا را مهار کرد.

برای تنظیم کمپرسور در مسترینگ، استفاده از زمان کند برای Attack و زمان متوسط-سریع برای Release معمولا نتیجه ی بهتری می دهد.

کمپرس لاین مستر

2. استفاده ی بیش از حد از اکولایزر و فیلتر

اکولایزر و فیلتر، از ابزارهای مهم در شکل دهی صدا هستند. به عنوان مثال حذف فرکانس های زائد و یا افزایش Air و شکل دهی تن را می توان با آنها انجام داد.

معمولا استفاده از پلاگین های شبیه سازی اکولایزرهای آنالوگ و یک افزایش ملایم در 16K، می تواند مستر را شفاف تر کند.

در میکس های کثیف، گاهی مناسب است که در رنج 200 تا 1K کمی کاهش انجام شود.

اما در این افزایش و کاهش ها باید مراقب بود و در مسترینگ از گام های ریز در حد 1 تا 2 دی بی استفاده کرد.

api-560

3. تنبلی کردن در پردازش ها

به عنوان مثال، فرض کنید مسترینگ کاری به شما محول شده است. وکال این کار در رنج 6 تا 8 کیلو کمی تیز بوده و صداهای S تیزی دارد. برای حل این مشکل، از یک دی-اسر استفاده می کنید تا مشکل وکال حل شود. حال یک مشکل جدید به وجود می آید؛ دی-اسر وکال را به خوبی مهار کرده ولی وقتی صدای وکال کنار می رود، فرکانس های گیتار را نیز خراب می کند.

راه حل این مساله این است که دی-اسر را اتومیت کنید تا هر زمان که وکال کنار می رود، پلاگین دی-اسر نیز از زنجیره ی پردازش کنار رود.

منظور این است که در مسترینگ، نباید چند پلاگین را تنظیم کرده و پروژه را تمام شده فرض کنیم. در صورت نیاز، باید تمام لحظات کار را بررسی کرده و از آتومیشن های این چنینی استفاده کنیم.

fab filter ds

4. چک نکردن مستر در سیستم های صوتی مختلف

ممکن است مسترینگ در مانیتورهای گران قیمت و اتاق تیون شده و آکوستیک شما صدای عالی داشته باشند؛ اما در نهایت کار در محیط های غیر آکوستیک و هندزفری و … شنیده خواهد شد.

شنیدن مسترینگ خود در محیط های مختلف مانند ماشین و هندزفری و … ، شما را از بسیاری از مشکلات احتمالی در کار آگاه خواهد کرد.

5. استفاده نکردن از True Peak Limiter

برای جلوگیری از رخ دادن Inter-Sample Peak، استفاده از یک لیمیتر True Peak توصیه می شود. زیرا با توجه به استاندارهای مسترینگ که سقف را 0dbFS در نظر می گیرند، احتمال عبور پیک از این سقف وجود دارد. مخصوصا این که اکثر کارها به Mp3 تبدیل می شوند که خود این پردازش، احتمال این نوع دیستورشن را بیشتر می کند. بنابراین، استفاده از لیمیترهایی که دارای آپشن True Peak هستند مانند Pro-L یا لیمیتر ozone و Sonnox و … توصیه می شود.

true peak limit

درباره نویسنده

معین سنجری

یک نظر

نظر بدهید