تکنولوژی

7 درام ماشین افسانه ای که باعث ایجاد ژانری جدید شدند

معرفی ماشین درام
نوشته شده توسط معین سنجری

صدای Drum Machine ها را در تعداد بی شماری از کارها شنیده اید؛ بعضی از این دستگاه ها باعث به وجود آمدن سبکی جدید شدند. در ادامه به بررسی هفت درام ماشین کلاسیک و معروف خواهیم پرداخت.

Roland TR-808

نام کامل این دستگاه، TR-808 Rhythm Composer است. این ماشین در 1980 معرفی شد و از اولین درام ماشین هایی بود که به شما اجازه ی ایجاد الگوه های دلخواه و استفاده از سینت به جای سمپل را می داد. در زمان معرفی، خیلی ها صدای آن را مصنوعی و بی کیفیت می دانستند. اما همان صداهای نویز دار بود که در اولین کارهای هیپ هاپ استفاده شد و باعث ماندگاری صدای این درام ماشین شد.

ALESIS HR-16

ALESIS HR-16

این مدل در 1987 معرفی شد و از اولین درام ماشین های ساخته شده توسط Alesis بود. این دستگاه دارای 49 صدا با کیفیت 16 بیت بود که در زمان خودش بسیار بالا محسوب می شد. درام ها قابلیت میکس و تیون شدن داشتند و دارای 100 الگو و 100 اسلات بود.

Linn LM 1 / LinnDrum

Linn LM 1 LinnDrum

Roger Linn’s LM 1، نسخه ای جدید از LinnDrum بود که در سال 1982 عرضه شده بود. سمپل های به کار رفته از نوع آکوستیک و با نرخ 28 کیلو هرتز بودند که در آن زمان قابل قبول بود. دارای 12 سمپل و 100 حافظه بود. همچنین این دستگاه، از اولین درام ماشین هایی بود که Swing را اضافه کرد که در آن زمان، انقلابی محسوب می شد.

Oberheim DMX

Oberheim DMX

Oberheim بیشتر برای سینت های بزرگ خود شناخته شده است. DMX درام ماشین این شرکت بود که استفاده از آن، بسیار آسان بود. با توجه به پشتیبانی از امضاهای زمان بندی خاص و داشتن سویینگ و گروو (که در آن زمان بسیار جدید بود)، این دستگاه در آثار هنرمندانی مانند Roni Size, Run DMC و New Order استفاده شد.

Akai MPC60

Akai MPC60

با پیشرفت تکنولوژی، درام ماشین ها نیز پیشرفت می کردند. MPC60 یکی از کلاسیک ترین دستگاه های درام ماشین است که در کارهای افسانه ای هیپ هاپ، آر اند بی و رپ استفاده شد. این دستگاه، قابلیت سکانس بندی و سمپل کردن هم داشت که در عمل، می شد از آن برای تنظیم کار نیز استفاده کرد. سمپلینگ با کیفیت 12-بیت و 40 کیلوهرتز و روی حافظه ی 768 کیلو بایتی انجام می شد. این حافظه به 1.5 مگابایت قابل ارتقا بود. این مقدار از حافظه، قابلیت سمپل کردن 26 ثانیه را فراهم می کرد. برای کاربران نرم افزارهای کامپیوتر، این زمان خنده دار است؛ اما بسیاری از آلبوم های افسانه ای هیپ هاپ با همین دستگاه تنظیم شدند.

Roland TR-909

Roland TR-909

دومین دستگاه از رولند، TR-909 نام داشت که به سرعت به یک استاندارد برای سبک های تکنو و هاوس تبدیل شد. صدای آشنای سمپل های این درام ماشین را در آثار هنرمندانی مانند Fatboy Slim, 808 State, The Prodigy, Chemical Brothers و بسیاری دیگر می توان شنید. این دستگاه در میانه ی دهه ی 80 میلادی ساخته شد.

Elektron Machinedrum SPS-1

Elektron Machinedrum SPS-1

یک ماشین درام منحصر به فرد از Elektron که دارای 4 سینت پرکاشن مجزا بود.

درباره نویسنده

معین سنجری

نظر بدهید