آموزشی

میکس کردن همزمان با تنظیم و رکوردینگ: چه موقع این کار را بکنیم؟

میکس کردن همزان با تنظیم و رکوردینگ چه موقع این کار را بکنیم
نوشته شده توسط معین سنجری

میکس کردن، کاری نیست که فقط در انتهای تنظیم انجام شود؛ این کار می تواند در حین تنظیم و رکورد نیز انجام شود. اما این که چه مقدار از مرحله ی میکس، باید همزمان با تنظیم انجام شود، مطلبی است که در اینجا بررسی خواهیم کرد.

ممکن است تفکیک مراحل مختلف تولید موسیقی به نظر آسان باشد. به عنوان مثال: ضبط کردن، میکس، مسترینگ و … . اما در حقیقت این مراحل کمی با هم همپوشانی دارند و کاملا مجزا از هم نیستند. بعضی از مراحل کاملا جدا از هم هستند؛ مثلا پس از پایان ضبط، با مسترینگ کاری نداریم، اما بعد از اضافه شدن چند لاین به پروژه، می توان گفت که میکس کار هم به نوعی شروع شده است. این میکس، با میکسی که در پایان کار و در جمع بندی نهایی انجام می شود کمی متفاوت است.

حال در ادامه، به بررسی مساله ی میکس کردن، همزمان با میکس خواهیم پرداخت.

در هنگام تنظیم، کمی هم میکس کنید

در هنگام تنظیم، کمی هم میکس کنید

اگر کمی تجربه ی کار تنظیم، چه به صورت زنده و چه به صورت از پیش ضبط شده داشته باشید، انجام کمی میکس در حین کار اجتناب ناپذیر است. زیرا کار با لاین ها، وقتی که صدایشان بالانس نبوده و یکی بسیار بلند و یکی بسیار ضعیف بوده، سخت است. در نتیجه مواردی نظیر Level بندی تقریبی صداها و کمی پن کردن در حین تنظیم، مطلوب است. زیرا کار با میکسی که بسیار نامتعادل است و انجام تمام کارها در انتها، لذت کار را نیز از بین می برد.

در مرحله ی ضبط و تنظیم، روی میکس وسواس به خرج ندهید

در مرحله ی ضبط و تنظیم، روی میکس وسواس به خرج ندهید

با توجه به در نظر گرفتن نکته ی قبلی، این را هم در نظر داشته باشید که در مرحله ی تنظیم و ضبط، زیاد وسواس به خرج ندهید. درست که میکس باید حدودا صدای درستی داشته باشد؛ اما ممکن است مثلا گاهی روی تیز کردن صدای یک Cymbal بسیار دقیق شوید که چندان در این مرحله و اهمیت ندارد. این مورد، باعث می شود که از هدف اصلی در این مرحله که ادیت لاین ها و موارد دیگر است باز بمانید.

در مرحله ی تنظیم، اتومیشن ها را انجام دهید

در مرحله ی تنظیم، اتومیشن ها را انجام دهید

یک سری از اتومیشن ها مانند Fade، می تواند پس از پایان تنظیم انجام شود. اما اتومیشن های دیگری که به احساس کار کمک می کند را در حین تنظیم انجام دهید. به عنوان مثال، یکی از ترفندهای رایج، کم کردن صدای گیتار در ورس (ایجاد فضا برای وکال) و سپس افزایش صدای گیتار در کورس (برای حس هیجان و قدرت) است.

درگیر تله ی Fader ها نشوید

شنیدن زیاد قسمتی از کار که روی تکرار قرار گرفته، باعث می شود که خیلی ها به این اشتباه کلاسیک دچار شوند که فکر کنند صدا کم است. در نتیجه فیدرها را افزایش می دهند. در هنگام کار، دقت کنید که صدای مانیتور و فیدر مستر روی سطح مناسبی قرار گرفته باشد. از این طریق می توان از افزایش بیهوده ی فیدرهای میکسر جلوگیری کرد.

کنترل سخت افزاری فیدرها ایده ی خوبی است

کنترل سخت افزاری فیدرها ایده ی خوبی است

تمام نرم افزارهای DAW این قابلیت را به شما می دهند که با میدی کنترلر یا میکسر، فیدرها را کنترل کنید. اگر به چنین سخت افزاری دسترسی دارید، میکس کردن با این موارد، از استفاده از ماوس، حس بهتری را برای کار به شما می دهد.

میکس و مسترینگ را ترکیب نکنید

نرم افزارهای DAW، این امکان را به شما می دهند که بسیار راحت مسترینگ را انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است در حین میکس و رکورد Ozone را روی لاین مستر قرار دهید. ممکن است این کار جذاب باشد، زیرا پردازش مسترینگ، همه ی صداها را بهتر می کند؛ اما این کار باعث می شود که تصویر اشتباهی از میکس خود بشنوید.

راه بهتر این است که بدون فکر به مرحله ی نهایی کار، نهایت تلاش را برای میکس کردن انجام دهید. سپس بعد از کمی استراحت، به کار بازگشته و مسترینگ را انجام دهید.

درباره نویسنده

معین سنجری

نظر بدهید