آموزشی

5 روش برای رکورد سیگنال تمیز و با کیفیت

5 روش برای رکورد سیگنال تمیز و با کیفیت
نوشته شده توسط معین سنجری

در این مطلب، چند نکته ی مهم را بررسی کنیم که باعث می شود هر سیگنالی که رکورد می کنید، بالاترین کیفیت را داشته باشد. نکاتی مانند گیت کردن درک ساختار Gain تا به کار گیری Preamp های با کیفیت.

1. حواستان به کابل هایتان باشد

کابل

اتصالات قدیمی، ارزان یا بی کیفیت می تواند باعث وجود نویز ناخواسته در سیگنال شود. در سازهایی مانند گیتار و گیتار بیس که نوازنده کمی حرکت می کند، وجود صداهای ناخواسته مانند Buzz و هیس و تق تق می تواند رخ دهد. البته نیازی نیست که هزینه ی زیادی برای کابل ها کنید. همچنین ممکن نیست به کابل زیادی نیاز داشته باشید. اما دقت کنید که کابل ها با کیفیت باشند و به خوبی نگهداری و حفظ شوند.

2. زنجیره را تا حد ممکن ساده نگاه دارید

پدال گیتار

با افزودن هر افکت اضافی و عبور سیگنال از آن، احتمال به وجود آمدن نویز بیشتر می شود. ساده ترین حالت، میکروفونی است که مستقیما به اینترفیس متصل شده است. گیتاری که از افکت های متعدد عبور می کند، در معرض خطر نویز قرار دارد. اگر از افکت خاصی استفاده نمی کنید، بهتر است که آن را از سر راه سیگنال و زنجیره ی افکت ها حذف کنید. منظور این است که به طور فیزیکی آن را حذف کنید، نه این که با کلید Bypass آن را غیرفعال کنید. این اصل در پلاگین های نرم افزاری که وقتی خاموش باشند، نویزی ایجاد نمی کنند، صدق نمی کند.

3. از Pre-Amp خوب استفاده کنید

ممکن است شنیده باشید که یک مهندس صدا درباره ی اهمیت Pre-Amp صحبت می کند و با خود بگویید که واقعا چقدر تاثیر دارد؟ هر چه قدر Pre-Amp که استفاده می کنید با کیفیت تر باشد، احتمال وجود نویز در سیگنال کمتر خواهد شد. پری امپ های خوب، سیگنالی صاف و استوار تولید می کنند که رکورد کردن و کار با آن آسان است.

4. با ساختار Gain آشنا شوید

در هر مرحله از رکوردینگ، با کنترل Volume و Gain سروکار داریم. این مساله به این معنی است که اگر در مراحل مختلف به Level صدا دقت نکنید، با Gain های متفاوتی رو به رو خواهید شد. فرض کنید که Volume گیتار 50% است و صدای اینترفیس خود را بالا می برید تا سیگنال به قدر کافی بلند شود. یا ورودی میکروفون شما پایین است و از کمپرس شدید یا فیدر ها در نرم افزار DAW استفاده می کنید تا Level را افزایش دهید. هر دوی این راه ها، انتخاب بدی هستند و باعث به وجود آمدن نویز غیرضروری می شوند.

کار را از ابتدای زنجیره شروع و دقت کنید که در هیچ مرحله ای، سیگنال زیاد ضعیف یا قوی نباشد. سیگنالی استوار (75 تا 90% ولوم کامل) ارسال کنید و خواهید دید که در تنظیم Level به مشکل بر نخورید.

5. از Gate استفاده کنید

گیت

گیت کردن میکروفون، در مواقعی که یک منبع واحد باید رکورد شود، عموما همیشه استفاده می شود. البته در مواردی مانند ضبط کیت درام، به دلیل نشتی صدا در میکروفون های مختلف، گیت کاربردی ندارد.

برای مواردی مانند وکال، گیتار و بیس، استفاده از گیت با تنظیمات صحیح اتک، ترشولد و رلیس، باعث می شود که در قسمت های بی صدا که سازی زده نمی شود یا چیزی خوانده نمی شود، صدای پس زمینه و نویز اضافی رکورد نشود.

دقت کنید که از گیت خیلی بسته استفاده نکنید، زیرا خود این مساله باعث به وجود آمدن نویز می شود.

درباره نویسنده

معین سنجری

نظر بدهید