آموزشی

روش ساخت اسنر الکترو با Native Instruments Massive

آموزش ساخت صدا با Massive
نوشته شده توسط معین سنجری

سینت Massive، بسیار پرقدرت و انعطاف پذیر است و حتی توانایی هایی دارد که ممکن است به فکرتان نرسد. در این آموزش، می بینیم که چگونه می توان با این سینت، یک صدای اسنر درست کنیم.

فلسفه ی صدای اسنر ساده است: یک Attack اولیه که دارای اطلاعات Pitch شده است و یک دنباله و Tail، که معمولا از یک آسیلیتر Noise حاصل می شود. انولوپ های Amp در شکلدهی چنین صدایی، نقش بسیار کلیدی دارند.

گام اول : قسمت آسیلیتر

با رفتن به منوی File > New Sound، مسیو را ریست کنید. در اینجا، تنها به یک آسیلیتر نیاز داریم که برای تولید صدای Pitched استفاده می کنیم. در OSC1، موج Sin-Square را انتخاب کنید و موقعیت Wt-position را روی موج Sine (کاملا به چپ) تنظیم کنید. ناب Amp را کاملا صفر کنید، چون در گام های بعدی با انولوپ آن را بالا خواهیم آورد. دقت کنید که خروجی این آسیلیتر، تنها به FILTER 1 برود؛ برای این مورد، باید دقت کنید که اسلایدر بین F1-F2، کاملا در بالا باشد. حال اگر نتی را بزنید، نباید صدایی را بشنوید، چون Amp را کاملا بسته ایم.

قسمت آسیلیتر

گام دوم : آسیلیتر نویز

قسمت دوم صدای اسنر، بخش مهم دنباله و tail است که با آسیلیتر نویز انجام می شود. موج White Noise که به صورت پیشفرض در قسمت نویز تنظیم شده، کارمان را راه می اندازد. ناب Color را کاملا به راست بچرخانید تا طنین صدا تغییر نکند. سپس AMP را کاملا ببندید. دلیل این کار نیز این است که بعدا، با انولوپ آن را باز خواهیم کرد. این بار، اسلایدر F1-F2 را کاملا روی F2 تنظیم کنید، زیرا آن را مجزا از آسیلیتر 1 پردازش خواهیم کرد.

آسیلیتر نویز

گام سوم : انولوپ ها

شاید بتوان گفت که این قسمت، مهم ترین قسمت کار است، بنابراین دقت کنید که پارامترها را تا حد ممکن به تنظیمات انجام شده در آموزش نزدیک کنید. 1ENV را به اسلات مدلاسیون که یزر ناب AMP در OSC1 قرار دارد، تخصیص دهید. روی اسلات مدولاسیون کلیک کرده و درگ کنید تا دایره ی آبی، کاملا ناب را احاطه کند. برای راهنمایی، به تصویر زیر دقت کنید.

انولوپ ها

حال با المان های ADSR کار می کنیم تا شکل انولوپ صدای یک پرکاشن را درست کنیم.  Attack را کاملا صفر کنید و Decay را در موقعیت ساعت 10 قرار دهید. Release باید در کمترین حالت ممکن قرار بگیرد و حالت One Shot فعال شود. فعال کردن گزینه ی One Shot باعث می شود که انولوپ تمام مراحل را (به جز Release ) طی کند؛ حتی در حالتی که نت، زودتر از به پایان رسیدن انولوپ، رها شود. برای تنظیم دقیق پارامترها، به تصویر زیر دقت کنید:

انولوپ

صدای موج Sine با این انولوپ، به این صورت خواهد بود:

حال می توانید صدای موج سینوسی را بشنوید، اما مسلما صدایش هنوز شبیه Snare نیست. باد با استفاده از یک انولوپ دیگر، گام این آسیلیتر را مدولاسیون کنیم تا به پایین رفته و صدای اسنر را شبیه سازی کند. انولوپ 3 را به اسلات مدولاسیون Pitch آسیلیتر1 تخصیص دهید. با استفاده از کلیک و درگ روی اسلات مدولاسیون، مقدار بازه ی Pitch را روی 12 تنظیم کنید. حال، این انولوپ گام OSC1 را از نقطه ی اولیه به اندازه ی 12 سمیتون، به بالا می برد.

تنظیم انولوپ

حال تنظیمات 3ENV را انجام می دهیم که مشابه با انولوپ1 است؛ با این تفاوت که Decay کمی کوتاه تر است. در اینجا، Decay، مقدار افت گام را تعیین می کند، بنابراین باید آن را طوری تنظیم کنیم که صدای صحیح اسنر را داشته باشیم. در اینجا نیز گزینه ی One Shot را فعال کنید تا مشابه قبلی، انولوپ کامل طی شود:

تنظیم انولوپ

موج سینوسی با Pitch مدول شده:

آخرین انولوپی که نیاز داریم، برای کنترل آسیلیتر نویز است. انولوپ 2 را مطابق تصویر، به ناب AMP در آسیلیتر Noise تخصیص دهید. با درگ کردن روی اسلات، دایره ی آبی را پر کنید:

آسیلیتر نویز

کمی پیشتر، این آسیلیتر را طوری تنظیم کردیم که خروجی آن، به FILTER 2 برود. بنابراین، به این دلیل که این فیلتر را تنظیم نکرده ایم، صدایی از آن نمی شنویم. فعلا اسلایدر F1-F2 را روی F1 برگردانید. حال، با زدن نت های MIDI می توانید صدای نویز را نیز بشنوید.

حال 2ENV را طوری تنظیم می کنیم که به صدای پرکاشن نزدیک تر شویم. می توانیم از تنظیمی مشابه با انولوپ1 استفاده کنیم، با این تفاوت که اینجا Decay را طولانی تر در نظر می گیریم تا صدای نویز، دنباله دار شود. مقدار Decay را روی حدود ساعت 12 تنظیم کنید. گزینه ی One Shot را نیز فعال کنید. زمانی که از صدای Noise خود، احساس رضایت کردید، موقعیت اسلایدر F1-F2 را دوباره به F2 برگردانید.

انولوپ نویز

در نهایت، از 4ENV برای کنترل انولوپ کلی صدا استفاده می کنیم. این گزینه به صورت پیش فرض به AMP اصلی تخصیص داده شده است؛ بنابراین فقط باید مقادیر ADSR را تنظیم کنیم. تنظیم این انولوپ نیز مشابه قبلی هاست، به تصویر دقت کنید:

انولوپ کلی صدا

گام چهارم: بخش فیلترها

ما از هر دو بخش فیلتر استفاده خواهیم کرد. یکی را برای موج سینوسی و دیگری را برای نویز استفاده می کنیم. Filter 1 را به Highpass 4 تنظیم کنید. این فیلتری است که موج Sine را دریافت می کند. این فیلتر در عمل کاری نمی کند، چون موج سینوسی، چیزی به جز فرکانس های بنیادی برای فیلتر شدن ندارد. هدفمان تنها این است که آن را از آسیلیتر نویز تفکیک کنیم. FILTER 2 را روی Bandpass تنظیم کنید و مطابق تصویر آن را تنظیم کنید. دقت کنید که اسلایدر Ser-Par را روی Par یا (موازی) تنظیم کنید. اسلایدر Mix1-Mix2 ترکیب خروجی بین فیلتر 1 و 2 را کنترل می کند. ما می خواهیم بیشتر نویز را داشته باشیم و کمتر Sine را بشنویم. بنابرین حدود 75% به سمت پایین تنظیم می کنیم.

فیلترهای مسیو

ترکیب صدای آسیلیتر Sine و Noise:

گام پنجم: مدولاسیون فیلتر

صدایی که تا اینجا ساخته ایم بد نیست، اما زیاد تمیز است. باید صدا را کمی کثیف تر کنیم، مخصوصا در قسمت اتک. باید یک LFO اضافه کنیم و فرکانس کات آف فیلتر 2 را مدولاسیون کنیم. باید دقت کنیم که این مدولاسیون تنها در اتک صدا انجام شود. 5LFO را در اسلاتی که در زیر CUT OFF قرار دارد، مطابق تصویر تخصیص دهید. بازه را 25% حول نقطه ی فعلی فرکانس CUT OFF تنظیم کنید:

کات آف در مسیو

نرخ 5LFO را به بیشترین مقدار تنظیم کنید. به یک مدولاسیون بسیار سریع نیاز داریم تا دیستورشن استایل FM را به دست آوریم.

این مدولاسیون ملایم است. برای شنیدن اثر آن، می توانید Decay را در 4ENV و حتی 2ENV افزایش دهید. باید کثیفی که درباره اش صحبت کردیم را بشنوید. مد نظر ما این است که این کثیفی تنها به مدت Attack صدا طول بکشد. برای این کار، می توانیم از انولوپ استفاده کنیم اما تمام ENV ها را استفاده کرده ایم. خوشبختانه می توانیم از LFO نیز استفاده کنیم. خوشبختانه ماژول LFO در مسیو، در درون خود یک انولوپ دارد که می توان از آن برای کنترل امپ LFO استفاده کرد.

LFO در مسیو

در سمت راست، در زبانه ی LFO ، می توانید کنترل انولوپ را ببینید. روی فلش های کنار آن کلیک و درگ کنید و آن را در اسلات مدولاسیون AMP در LFO قرار دهید. مقدار AMP را در کمترین مقدار قرار دهید، روی اسلات کلیک و درگ کنید و دایره ی آبی را پر کنید. مقدار اتک انولوپ را کاملا کم کنید و دیکی را حدود 30% قرار دهید. XFade Curve را روی موج Sine قرار دهید.

گام ششم: KTR OSCو  KTR FLT

شاید متوجه باشید که صدایی که تولید کردیم، با تغییر نت های MIDI تغییر می کند؛ مشابه هر صدای دیگری که با سینت ساخته شده است. به این مطلب keyboard tracking می گوییم. این گزینه در مسیو به صورت پیش فرض فعال بوده، اما چون صدای مورد نظر ما پرکاشن است، باید آن را غیر فعال کنیم. تنظیمات را مطابق شکل انجام دهید:

نتیجه ی کار تا اینجا:

گام هفتم: افکت 1، افکت 2 و اکولایزر

حال به صدای اسنر نزدیک شده ایم؛ باید با افکت ها و اکولایزر، صدا را نهایی کنیم. در FX1 از افکت کلاسیک Classic Tube استفاده می کنیم. این افکت باعث می شود که بلندی کلی صدایمان بیشتر شود.

classic tube

در FX2 از ریورب استفاده می کنیم. از Reveb Small استفاده می کنیم تا صدا را کمی زنده تر کنیم و فضای استریو را بهبود می بخشیم.

افکت ریورب

در نهایت از اکولایزر برای افزایش مید و فرکانس های بالا استفاده می کنیم. کمی نیز فرکانس های پایین را کاهش می دهیم تا فرکانس های مید که افزایش داده شده را کنترل کنیم.

اکولایزر مسیو

می توانید از Decay در 4ENV برای کنترل طولانی و کوتاهی صدا استفاده کنید.

صدای نهاییمان به این صورت است:

درباره نویسنده

معین سنجری

نظر بدهید