مطالب مفید

5 نکته برای میکس در نرم افزار

5 نکته برای میکس در نرم افزار
نوشته شده توسط معین سنجری

میکس کردن با استفاده از نرم افزار و پلاگین و بدون استفاده از هیچ سخت افزاری، سرعت و انعطاف زیادی به شما می دهد و می توانید کارهای درخشانی را تولید کنید. در این مطلب، 5 نکته برای میکس بهتر و بدون استفاده از سخت افزار را بررسی می کنیم.

5 نکته برای میکس در نرم افزار

1. درک تفاوت بین آنالوگ و دیجیتال

در دنیای سخت افزار و میکس با سخت افزار، کمی عبور از سقف 0 دسی بل و عبور عقربه ها از این مقدار، چندان مشکل ساز نیست. در واقع این حرکت، نه تنها باعث نویز و کلیپ نمی شود، بلکه کمی از گرمای معروف آنالوگ را به صدا اضافه می کند. اما در دنیای دیجیتال این مساله کاملا متفاوت بوده، و تجاوز ناچیز از سقف 0db می تواند باعث دیتستورشن ناخوشایند شود.

بنابراین، مسیر سیگنال را بررسی کنید تا در جایی، بیش از حد قوی نباشد. هیچ کدام از کانال های میکسر شما نباید وارد محدوده ی قرمز شده باشند. اگر یک Fader را تا آخر بالا برده اید ولی باز هم صدا ضعیف است، احتمالا صدا مشکل Gain دارد و باید مساله را از جای دیگر حل کنید.

درک تفاوت بین آنالوگ و دیجیتال

2. Automation دوست شماست

استفاده از اتومیشن در تجهیزات سخت افزاری، بسیار دشوار بوده و در تجهیزات ارزان و قدیمی کلا امکان پذیر نیست. بر خلاف آن، در نرم افزارهای DAW، انجام اتومیشن به راحتی انجام می شود و تمام نرم افزارها این امکان را فراهم می کنند.

به خاطر داشته باشید که استفاده از Automation، تنها مختص به Faderها نیست و با استفاده از آن، می توانید هر پارامتر دلخواهی را به حرکت در آورید. در نتیجه، شما می توانید از اتومیشن برای پن کردن، تغییر سطح افکت ها، تغییر پارامترهای سینت، خاموش و روشن کردن یک کانال و موارد دیگر استفاده کرد. بنابراین استفاده از اتومیشن در میکس، می تواند کار را بسیار جذاب تر و دینامیک تر کند؛ کاری که با سخت افزار قابل انجام نیست.

Automation دوست شماست

3. استفاده از پلاگین های قدرتمند

نرم افزارهای DAW، همگی یک سری ابزار و پلاگین پردازش صدا را به صورت پیش فرض در اختیار قرار می دهند. هر چند معمولا این ابزار از کیفیت مناسب برخوردار هستند، اما استفاده از پلاگین های جدی تر مانند پک Waves و Slate Digital و … برای کسانی که در کار خود جدی هستند، کاملا لازم است.

استفاده از پلاگین های قدرتمند

4. خروجی گرفتن از لاین ها، به معنی انعطاف بیشتر است

ممکن است بخواهید پروژه ی خود را به استودیویی مجهز و با آکوستیک صحیح ببرید و کار میکس و مسترینگ را به صورت حرفه ای در آنجا انجام دهید. در این موارد، ممکن است پلاگین های مورد استفاده ی شما در استودیو موجود نبوده یا نسخه ی DAW متفاوت باشد. در چنین مواردی، خروجی گرفتن از تمام لاین ها،خیالتان را راحت کرده و می توانید به راحتی از آنها در هر پروژه و استودیویی استفاده کنید.

5. پرهیز از میکس و مستر در یک مرحله

کار در محیط نرم افزار، به این معنی است که شما عملا می توانید میکس و مسترینگ را در یکجا و در یک پروژه انجام دهید. این کار معمولا با استفاده از یک لیمیتر و پردازشگرهایی مانند Ozone در لاین مستر انجام می شود. در حالی که انجام همین کار در سخت افزار، بسیار دشوار تر بوده و معمولا از انجام آن پرهیز می شود.

البته روش درست انجام کار نیز همین است؛ یعنی میکس و مستر دو مرحله ی جدا هستند و باید جدا از هم انجام شوند.

میکس کردن یک هدف را دنبال می کند: برقراری تعادل و بالانس صدا بین تمام لاین ها.

در حالی که مسترینگ هدف متفاوتی را دنبال می کند: دسترسی به حداکثر بلندی صدا، تنظیم تصویر استریو به بهترین شکل و برقراری تعادل صدا بین تمام قطعات یک آلبوم.

پرهیز از میکس و مستر در یک مرحله

درباره نویسنده

معین سنجری

یک نظر

نظر بدهید