اخبار مطالب مفید

معرفی کتاب هارمونی جامع کاربردی نوشته ی کامبیز روشن روان

نوشته شده توسط شهاب خرم آبادی

همزمانی نت ها به منظور تشکیل آکورد و پیوستن آکوردها به یکدیگر و ایجاد تسلسل هارمونیکی و در نهایت ارتباط آکوردها با خط ملودی منطبق بر اصول و قواعد تعیین شده،هارمونی نامیده میشود.برای آشنایی با کتاب بر روی ادامه ی مطلب کلیک کنید.

بخشی از مقدمه ی کتاب:

کتاب هارمونی جامع کاربردی با نگاهی متفاوت به هارمونی و کاربرد آن در موسیقی،افق تازه ای پیش روی هنرجویان و دانشجویان موسیقی خصوصاً دانشجویان و علاقمندان به رشته ی آهنگسازی میگشاید.با این نظر که در موسیقی تونال،هارمونی و ملودی از یکدیگر جدا نبوده و وابستگی شدیدی به هم دارند.چه بس آثاری که بر پایه ی ملودی ها خلق شده اند و چه بسا آثاری که بر مبنای طرح هارمونیکی شکل گرفته اند.از این رو توجه به حرکت عمودی آکوردها و حرکت افقی ملودی ها و همچنین خطوط و بخش های چهارگانه هارمونی از همان ابتدا و فصل های آغازین مورد توجه قرار گرفته اند.

یکی از بارزترین ویژگیهای این کتاب نگاه کاربردی آن است به این صورت که تمامی مطالب و تمرین ها در جهت سوق دادن هنرجویان به سوی آهنگسازی است.از این رو آموزش فرم های ساده و کوتاه خصوصاً جمله سازی و چگونگی گسترش آن به طور جدی مد نظر قرار گرفته است.به این ترتیب کتاب هارمونی جامع کاربردی اولین قدم تخصصی برای ورود به آهنگسازی است.چیدمان مطالب و تمرین های این کتاب از ابتدا به گونه ای برنامه ریزی شده اند که تمرین های انجام شده توسز هنرجویان به لحاظ شکلی و محتوایی کلاً با تمرین هایی که هنرجویان در روش های دیگر انجام میدهند متفاوت باشند.بدین گونه که هر تمرین نوشته شده توسط هنرجویان میتواند به عنوان قطعه ای کوتاه به شیوه ی موسیقی پولیفونیک در نظر گرفته شود که به این ترتیب تمرین های هارمونی از شکل خشک و غیرقابل انعطاف خود خارج و شکل اجرایی پیدا کرده و به سادگی فراموش نمیشوند.

قیمت این کتاب ۷۰۰۰۰ تومان و در ۹۱۴ صفحه نگارش شده است.


2016-06-16_223001


کامبیز روشن روان در ۱۹ خرداد ۱۳۲۸ در تهران به دنیا آمد و از دوازده سالگی موسیقی را در هنرستان عالی موسیقی ملی زیر نظر استادانی چون حسین دهلوی،مصطفی پورتراب، ارفع اطرایی، منوچهر منشی زاده، محمد اسماعیلی و حسین تهرانی آغاز کرد. سپس در گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران با استادانی همچون امانویل ملیک اصلانیان، توماس کریستین داوید، علیرضا مشایخی، محمد تقی مسعودیه، و مهدی برکشلی کار کرد. او پس از گذراندن دوره سربازی برای تحصیل به آمریکا رفت و در دانشگاه جنوب کالیفرنیا (USC) در رشته آهنگسازی به یادگیری موسیقی الکترونیک و مدرن پرداخت.از بدو بازگشت به ایران در سال ۱۳۵۸ به تدریس در گروه موسیقی دانشگاه تهران‌ پرداخت و از سال ۱۳۶۱ عضو هیات علمی دانشکده صدا و سیما بود. او همچنین سابقه ۳۳ سال همکاری و آموزش در هنرستان های موسیقی و دانشگاه هایی همچون دانشگاه آزاد و تربیت مدرس‌ را دارد.

درباره نویسنده

شهاب خرم آبادی

نظر بدهید