سبک های موسیقی

آشنایی با سبک Dream Trance (دریم ترنس)

معرفی سبک دریم ترنس
نوشته شده توسط معین سنجری

دریم ترنس یکی از زیرمجموعه های اولیه ی سبک Trance است که در سال 1995 تا 1998 از آن به وجود آمد. این دوره، همزمان با سال هایی بود که ترنس به شهرت دست می یافت. گفته می شود که اصطلاح Dream با مولفه های سبک House اشتراک زیادی دارد و به همین دلیل، گاهی این سبک با نام های Dream House و Dream Dance نیز شناخته می شود.

امروزه سبک Dream Trance به عنوان اولین زیرسبک مشتق شده از جنبش Progressive House که از سال 1992 شروع شد، شناخته می شود. بسیاری از هنرمندان سبک PsyTrance که در آن دوران کار خود را شروع کردند (مانند Infected Mushrooms) تحت تاثیر این سبک هستند.

تعریف

عنصر اصلی سبک دریم ترنس، ملودی های گیرا و عمیق آن است، که معمولا با یک ساز آکوستیک از جمله: پیانو، ویلون، ساکسیفون و … نواخته می شود. این سازها معمولا به صورت سمپل شده استفاده می شوند. نام Dreamy یا رویایی به این دلیل به سبک Dream Trance نسبت داده می شود که شنونده با شنیدن آن، وارد دنیایی زیبا و رویایی می شود.

ریشه ها

به وجود آمدن سبک Dream Trance مرهون فشارهای اجتماعی دهه ی 90 در کشور ایتالیا است. در این سال ها، در اثر حضور زیاد جوانان در کلاب های شبانه و رانندگی پس از آن که با خستگی و مستی آنها همراه بود، منجر به تصادفات زیادی می شد. گفته می شود که از 1990 تا 1996، حدود 2000 کشته در اثر این نوع حوادث رخ داد. اثر معروف Children از رابرت مایلز، از اولین قطعات سبک Dream Trance بود که به دلیل این سوانح رانندگی ساخته شد. حرکتی که توسط رابرت مایلز و دیگران آغاز شد که قطعاتی با سرعت های پایین تر و ملایم تر تولید کردند، مورد تایید والدین قربانیان آن حوادث و دیگران قرار گرفت.

ساختار

بیت های سبک Dream Trance شباهت بیشتری به سبک های Eurodance و Dance-Pop دارد و از ساختار Trance کمی فاصله دارد. بیت ها در این سبک، به صورت کیک و بیس ساده ی 4 به 4 است. تمرکز اصلی در این سبک، بیشتر روی ملودی است تا بیت. همچنین ساختار ریتم در این سبک نیز بسیار ساده است و همان طور که گفته شد، بیشترین تمرکز روی سازهای آکوستیک آن است.

در کل می توان گفت سبک Dream Trance با Trance شباهت زیادی دارد و تفاوت اصلی در نوع پیشرفت و توالی کارها در Dream Trance است که به House شبیه است.

درباره نویسنده

معین سنجری

نظر بدهید