سبک های موسیقی

آشنایی با سبک Acid Trance

آشنایی با سبک Acid Trance
نوشته شده توسط معین سنجری

اسید ترنس، سبکی است که در اواخر دهه ی 80 و اوایل دهه ی 90 میلادی پدید آمد. این سبک زیرمجموعه ی ترنس است و اساس آن، استفاده از Acid است. صدای کلیشه ای اسید که نشان تجاری این سبک بود، با سخت افزار Roland TB-303 ساخته می شد که یک سکانس ملودی با آن پخش می شد و با پارامترهای کات آف، رزونانس، Envelope و کنترل های آکسان بازی می شد. این بازی همزمان با این پارامتر ها، هدف اصلی ساخت TB-303 نبود.

 

Roland TB-303

 

سبک اسید ترنس، در بلژیک بیشترین شهرت را دارد. آثار این سبک تاکنون چهار بار، پرفروش ترین سینگل بلژیک شده اند.

اسید ترنس، گاهی مشتق شده از هاوس در نظر گرفته می شود؛ زیرا زمانی که اسید ترنس در حال رشد بود، سبک ترنس به وجود نیامده بود.

اولین آلبوم های مجموعه ی Trancemasters، حاوی آثار کلاسیک اسید ترنس بود. در این آلبوم، سبک این کارها Classic Trance نامیده شد.

تفاوت سبک Classic Trance و Acid در این است که در اسید، مانور اصلی روی تغییر خط بیس TB-303 است ولی در سبک کلاسیک (آثار هنرمندانی مانند  Dance 2 Trance, Cosmic Baby, Age of Love, و Jam & Spoon)، تمرکز بیشتر در فضاسازی و سینت های نرم تر و عناصر سبک Ambient است. در کل، می توان گفت مرز بین سبک ترنس کلاسیک و اسید، بسیار نزدیک است؛ به این دلیل که این دو سبک، تقریبا در یک بازه ی زمانی شروع به رشد کردند.

گاهی هنرمندان این سبک را با سبک Goa به صورت مشترک در یک دسته بندی قرار می دهند. این امر به دلیل استفاده ی سبک Goa از اسید است.

هنرمندان معروف در سبک اسید ترنس:

Art of Trance

Electric Skychurch

Emmanuel Top

Laurent Garnier

Hardfloor

Josh Wink

Eternal Basement

Kai Tracid

The KLF

Nostrum

Ultraform

Union Jack

درباره نویسنده

معین سنجری

2 نظر

نظر بدهید