سبک های موسیقی

11 کاری که در هر مسترینگ باید انجام داد

11 کاری که در هر مسترینگ باید انجام داد
نوشته شده توسط معین سنجری

کارها و آثار موسیقی با هم متفاوت هستند. هر کدام مشکلات، نفاط ضعف و قوت و مسائل خود را دارند. به همین دلیل روش حل مشکلات در هر کار، متفاوت است. اما نکاتی هستند که می توان از آنها همواره برای بهتر کردن کارها استفاده کرد. در ادامه به 11 نکته ی مفید در روند مسترینگ می پردازیم.

1. با کارفرما صحبت کنید

باید قبول کرد که وقتی مسترینگ را برای شخص دیگری انجام می دهید، باید وی را راضی کنید. بنابراین در انجام مسترینگ، طبق سلیقه و میل خود عمل نکنید؛ زیرا ممکن است در پایان کار، زحمات شما به هدر رفته و کارفرما از شما درخواست نوع دیگری از مسترینگ را داشته باشد. بنابراین بهتر است، از ابتدا هدف و چارچوب ذهنی او را جویا شوید و با توجه به آن، کار را مستر کنید.

2. به عنوان یک علاقه مند موسیقی کار را بررسی کنید، نه یک مهندس صدا

برای درصد بالایی از شنونده ها، ممکن است حرکاتی که شما به عنوان یک مهندس صدا در مسترینگ انجام می دهید، مثلا کاهش یک فرکانس در حد 0.1- دسی بل، به هیچ وجه قابل درک نباشد. به هر حال شنونده تصمیم دارد از موسیقی لذت ببرد. ممکن است برای شما سخت باشد که به عنوان مهندس صدا، گوش تکنیکی خود را غیرفعال کنید و فقط به عنوان موسیقی به کار گوش دهید. اما این کار می تواند تاثیر خوبی در روند کار داشته باشد. به عنوان مثال، چشمانتان را ببندید و سعی کنید شعرها و وکال و حس موسیقی را دنبال کنید و ببینید که اوضاع چطور است.

3. در صورت امکان، از مانیتورینگ های متنوع و محیط های متفاوت استفاده کنید

شنونده ی کار، به مانیتورینگ و کارت صدای گران قیمت و اتاق آکوستیکی مانند شما دسترسی ندارد. وی موسیقی را در شرایط رایج زندگی و با سیستم های صوتی عمومی گوش می دهد. بنابراین، همیشه توصیه می شود که قبل از تمام کردن کار مسترینگ، کار را در محیط ها و سیستم های صوتی مختلف آزمایش کنید.

4. استفاده از اکولایزر Mid/Side

استفاده از پردازش جداگانه روی قسمت های Mid و Side می تواند دستتان را در تمیز کردن کار بازتر کند. به عنوان مثال، می توانید از آخرین نسخه ی Pro.Q 3 استفاده کنید.

5. مقایسه ی مستر با کارهای مرجع و با کیفیت

مقایسه ی کارتان با کارهای مطرح و محبوب بازار، می تواند کمک خوبی برای بهبود کار باشد. به عنوان مثال، می توانید کار را در کنار کارهای مطرح بگذارید و مقایسه کنید. همچنین می توانید از پلاگین های مخصوص این کار، مانند REFERENCE استفاده کنید.

6. کمپرس با دقت

کمپرسور، یکی از ابزارهای اصلی مهندس مسترینگ برای افزایش بلندی محسوس، کنترل دینامیک و افزودن رنگ و تن به کار است. امروزه یافتن کاری که در لاین مستر از کمپرسور استفاده نشده تقریبا غیر ممکن است. در استفاده از کمپرسور باید دقت کرد؛ چون درست مانند یک شمشیر دو لبه است.

برای شروع، می توانید از Attack کند، Release تند و Ratio پایین شروع کنید. Threshold را تا جایی کم کنید که در حد 1 تا 2 دسی بل کاهش Gain بگیرید. سپس می توانید با پارامترها بازی کنید. به مرور زمان، اصول کاربرد کمپرسور را فرا خواهید گرفت.

7. از پردازش هایی مانند: Saturation, Exciter, Ehancer و استفاده کنید

برای افزودن رنگ و زنده بودن به صدا، می توانید از ابزارهای سچوریشن و دیستورشن با دقت در لاین مستر استفاده کنید.

8. استفاده از چشم

گاهی ممکن است مدت زیادی را در استودیو سپری کرده باشید و گوش هایتان خسته شده باشند. در این مواقع، ممکن است خستگی باعث اشتباهاتی شود. در این مواقع می توان از پلاگین های کمکی و تصویری مانند iZotope Insight استفاده کرد تا اطلاعات کاملی را ارائه دهند.

8. استفاده از چشم

9. استفاده از اکولایزر های شکل دهی

زمانی که پردازش های مختلفی را روی لاین مستر اعمال می کنید، ممکن است تن صدا تغییر کند. در اواخر زنجیره ی پردازش، می توان با یک اکولایزر صدا را شکل دهی کرد.

10. لیمیت مرحله ی آخر

لیمیت کردن علاوه بر جلوگیری از عبور از سقف 0 دسی بل و منفجر کردن سیستم های صوتی، برای افزایش بلندی محسوس به کار می رود. یکی از بهترین لیمیترها، Pro-L2 است که هم شفاف عمل می کند و هم محیط زیبایی دارد.

v

11. تا زمانی که کارفرما راضی نیست، کار کنید

همان طور که می دانید، هدف نهایی رضایت سفارش دهنده ی کار است. ممکن است با رعایت تمام موارد بالا و اصول شخصی، باز هم فرد از نتیجه ی کار راضی نباشد. گاهی ممکن است تغییری را در کار انجام دهید که از نظر شما صحیح نیست اما کارفرما آن را مطالبه می کند.

درباره نویسنده

معین سنجری

4 نظر

نظر بدهید