سبک های موسیقی

معرفی سبک Big Room House (بیگ روم هاوس)

معرفی سبک Big Room House (بیگ روم هاوس)
نوشته شده توسط معین سنجری

بیگ روم هاوس، زیرمجموعه ای از سبک Electro House است. از اواسط دهه ی اخیر میلادی، این سبک به یکی از پرطرفدارترین زیرشاخه های سبک EDM یا دنس الکترونیک تبدیل شده است. پس از ورود آرتیست هایی مانند: Hardwell, Nicky Romero and Martin Garrix به این سبک، جایگاه و محبوبیت اصلی آن شکل گرفت.

ویژگی ها

تمپو و سرعت در این سبک، عموما بین 126 تا 132 است. داشتن یک کیک سنگین و هارد استایل با چیدمان 4/4، مقدمه چینی های طولانی مشابه تکنو و داشتن اوج قدرتمند و پرانرژی مشابه الکترو، از ویژگی های اصلی Big Room House است. یک اثر معمول در این سبک، کیکی با بیس بالا دارد و عناصر موسیقیایی در آن حداقل است. گاهی تنها عنصر ملودیک در کار، یک SuperSaw نامنظم یا تنها پرکاشن است. از ویژگی های کلی این سبک، می توان به: داشتن اوج و Drop، پرکاشن حداقلی، بیت های رایج، کیک ساب دار، سینت های خشن و الکتریکال، ملودی های ساده و Break های دیستورت شده و ملودی دارد است.

تاریخچه

در اوایل دهه ی حاضر (سالهای 2010) سبک Big Room House شروع به رشد کرد و در جشنواره های دنس مانند Tomorrowland دیده شد. با این که Big Room House در ابتدا زیرمجموعه ای از Electro House محسوب می شد، اما در طول این سال ها به عنوان یک سبک مجزا رشد کرده است.

اعضای گروه Swedish House Mafia، یعنی Steve Angello, Axwell و Sebastian Ingrosso به عنوان بنیانگذاران Big Room House شناخته می شوند. پر فروش ترین اثر Martin Garrix یعنی Animals به عنوان یکی از مهم ترین آثار بیگ روم هاوس شناخته می شود.

در سال 2016، پرتال بیت پورت سبک Big Room House را به سبک های خود اضافه کرد و به اشتباه، Electro House را به عنوان زیرمجموعه ی آن دسته بندی کرد و هنرمندانی مانند Deadmau5 و Wolfgang Gartner را در آن مجموعه قرار داد. پس از مدت کوتاهی، این اشتباه اصلاح شد.

ساختار

ساختار آثار Big Room House، مشابه Progressive House است. در این سبک، دو مقدمه چینی، دو قسمت اوج و یک یا دو قسمت Break وجود دارد. یکی از Break ها ممکن است از مقدمه یا موخره ی کار حذف شود.

ساختار اصلی Big Room House را می توان در سادگی و مینیمالیسم تعریف کرد. یک خط بیس که معمولا یک لاین بالا یا پایین آن را همراهی می کند، کار را کامل می کند. درام در این سبک، معمولا از یک کیک و یک تام و چند های-هت تشکیل می شود.

منشا و محبوبیت

گفته می شود، این سبک با الهام از کارهای معروف الکترو هاوس مانند Satisfaction از Benny Bennasi شکل گرفت. سبک Trance نیز در شکل گیری Big Room House تاثیر زیادی داشته است؛ تا حدی که بعضی آن را Trance 2.0 می نامند.

انتقادات

موزیسین های زیادی، این سبک را یکنواخت و تکراری و فاقد خلاقیت دانسته اند. Wolfgang Gartner این سبک را “جوک” دانسته و  SFX Entertainment آن را “سبک دنس کم ارزش” بر شمرده است.

درباره نویسنده

معین سنجری

نظر بدهید