آموزشی

نکته هایی درباره ی اتومیشن در کیبویس

نکته هایی درباره ی اتومیشن در کیبویس
نوشته شده توسط معین سنجری

اتوماسیون یکی از قوی ترین ابزارها در DAW های مدرن و چیزی است که زمانی تنها در استودیو های حرفه ای پیدا می شد. در اینجا چند نکته را برای استفاده ی بهتر از اتومیشن ها در Cubase بررسی می کنیم.

تنظیمات اتومیشن کلی

اشتاینبرگ در چند نسخه ی قبل، Automation Panel را معرفی کرد. برای دستری به آن می توانید کلید F6 را بزنید یا از منوی Project آن را انتخاب کنید یا در نوار Automation آن را برگزینید. کلیک روی آیکن چرخ دنده، این پنجره را باز می کند. در این قسمت می توانید تنظیمات مختلفی از جمله نمایش پارامترها در هنگام نوشت اتومیشن و … را ببینید.

تنظیمات اتومیشن کلی

انجام اتومیشن دسته جمعی

یکی دیگر از مزیت های Automation Panel در کیوبیس این قسمت است. با این قسمت می توانید عملیات خاصی را روی کل پروژه انجام دهید و نوع پارامترهای آتومیشن را کنترل کنید. ستون Fill، برای استفاده از مقادیر فعلی در جایگاه های مشخص است. Suspend Read و Write می تواند برای کنترل تمام اتومیشن های موجود در پروژه مورد استفاده قرار گیرد. در نهایت Show برای نمایش و مخفی کردن مقادیر اتومیشن های مختلف به کار می رود.

استفاده از میانبرهای نوار ابزار

زمانی که در پنجره ی پروژه، اطلاعات اتومیشن را انتخاب کنید، می توانید موارد مختلفی را تنظیم کنید. به عنوان مثال، می توانید زمان Start را به صورت دستی وارد کنید.

استفاده از میانبرهای نوار ابزار

استفاده از حالت Generic View

تمام پلاگین های VST، پارامترهای خود را به صورت یک دکمه یا اسلایدر ساده گزارش می دهند. با انتخاب فلش سمت راست بالا و گزینه ی Generic View، می توانید فهرست کاملی از تمام آپشن های قابل اتومیشن وی اس تی را مشاهده کنید. این لیست می تواند شامل صدها مورد باشد.

استفاده از حالت Generic View

کنترل ترک ها

آپشن هایی برای کنترل سریع اتومیشن ها داریم. آیکن سه خطی، آتومیشن ها را غیرفعال می کند و همچنین از تغییر اتفاقی آن جلوی گیری می کند.

کنترل ترک ها

یافتن تمام پارامتر ها

با استفاده از گزینه ی More در قسمت ترک های اتومیشن، می توانید فهرست کامل تمام پارامترهای قابل اتومیشن را مشاهده کنید. همچنین با قسمت از Filter، می توانید نام پارامتر مورد نظر را جستجو کنید.

یافتن تمام پارامتر ها

استفاده از ابزارهای رسم اتومیشن

علاوه بر استفاده از Pen برای رسم اتومیشن، می توانید با نگاه داشتن کلیک روی Line، به ابزارهای مختلفی برای اتومیشن دسترسی پیدا کنید.

استفاده از ابزارهای رسم اتومیشن

استفاده از مربع های مقیاس

یکی از گزینه هایی که اخیرا به کیوبیس اضافه شده، استفاده مربع های مقیاس است که در تصویر مشخص است. این ابزار، گزینه ی خوبی برای تغییر مقیاس و اندازه ی اتومیشن هاست.

استفاده از مربع های مقیاس

حرکت آزادانه

با نگاه داشتن کلید Ctrl در ویندوز یا Control در مک، می توانید به صورت موقت چسبندگی به Grid را نادیده بگیرید.

حرکت آزادانه

درباره نویسنده

معین سنجری

نظر بدهید