آموزشی

آموزش استفاده از ماژول دیالوگ در RX 7

izotope rx7 ویرایش دیالوگ
نوشته شده توسط معین سنجری

گاهی لازم می شود که در ویرایش دیالوگ ها، منظور گوینده را عوض کنیم. به عنوان مثال جمله ای که در اثر کات شدن، به صورت پرسشی در آمده را به صورت خبری در آوریم. این امکان در RX7 فراهم شده است. در این مطلب، این کار را بررسی می کنیم.

در نسخه ی جدید RX7، قسمت دیالوگ این نرم افزار یعنی Dialog Contour شاهد بهبودها و امکانات جدیدی در این قسمت است.

iZotope RX7

جملات و دیالوگ ها

در ضبط دیالوگ ها، گام صدا به صورت مداوم تغییر می کند. این تغییرات در کنار بالا و پایین شدن سطح صدا و تلفظ بخش های مختلف کلمات، باعث ایجاد حالت های سوالی، خبری، تعجبی و غیره می شود. دوبلرهای حرفه ای، می توانند گام و سطح صدای خود را به خوبی مدیریت کنند و جملات را به درستی بیان کنند. اما گاهی دوبلرهای کم تجربه تر یا به دلیل نبود وقت برای ضبط و …، ممکن است نتوانند گام و سطح صدا را در دیالوگ ها به خوبی رعایت کنند. در این موارد، Dialog Contour وارد عمل می شود.

پیام جملات

خیلی از نرم افزارهای DAW امکان ویرایش گام و Pitch صدا را فراهم می کنند. اما این قابلیت ها، معمولا برای کار ویرایش حرفه ای دیالوگ ها کافی نیست. در این موارد، قابلیت Dialog Contour  در  RX7 بسیار قدرتمند ظاهر می شود. عملکرد این ماژول، مشابه با اتومیشن است که حتما با آن آشنا هستید.

در RX7 صدا به صورت زیر نمایش داده می شود و با استفاده از نقطه گذاری و به صورت اتومیشن، می توانید گام صدا را در هر جای دلخواه کنترل کنید.

Dialog Contour

Dialog Contour با استفاده از نمایش تصویری و پیوسته ی صدا، کار ویرایش گام کلمات را بسیار روان و ساده می کند.

جمله پرسشی است یا خبری؟

به این جمله که از قسمتی از یک دیالوگ کات شده است دقت کنید:

بیان آن به گونه ای است که گویی سوالی پرسیده می شود. در حالی که جمله خبری است. مشکلات این چنینی در دوبله و ضبط دیالوگ ممکن است پیش آید. در این موارد، می توان با RX7، گام قسمت پایانی جمله را به صورت اتومیشن به پایین آورده و حالت پرسشی آن را به خبری تبدیل کرد.

iZotope RX7 2

نتیجه ی کار:

می شنویم که اکنون آخر جمله، از حالت پرسشی به حالت عادی تبدیل شده است.

دانلود Izotope RX 7

درباره نویسنده

معین سنجری

نظر بدهید