سبک های موسیقی

آشنایی با سبک مومباتان (Moombahton)

آشنایی با سبک مومباتان (Moombahton)
نوشته شده توسط معین سنجری

سبک مومباتان، حاصل پیوند سبک های هاوس و رگی تون است که توسط دیجی و پرودیوسر آمریکایی به نام Dave Nada در سال 2009 در واشینگتون به وجود آمد. دلیل استفاده از نام مومباتان توسط Nada این بود که این کلمه حاصل ترکیب کلمات Moombah (نام اثری از Chuckie و Silvio Ecomo) و رگی تون (نام سبک) بود.

Dave Neda

ویژگی ها

روش شناخت سبک مومباتان، وجود خط بیسی زمخت و وسیع و مقدمه چینی های مهیج، و یک نبض دو مرحله ای با Drum Fill های زیاد است. در سبک مومباتان، آکاپلاهای سبک رپ و سینت های Rave به وفور یافت می شود. از نظر موسیقی، می توان گفت که سبک مومباتان، ویژگی های ریتمیک سبک های هاوس و Dutch House، سرعت پایین سبک رگی تون و درام های سبک رگی تون را با هم ترکیب می کند. سرعت در این سبک معمولا در بازه ی 108 تا 115 است.

تاریخچه

نام مومباتان توسط Dave Nada در سال 2009 و زمانی که وی در حال اجرای مراسم در یک مهمانی بود پیدا شد. او کارهای کلاب و و هاوسی که تصمیم داشت پخش کند را با کارهای لاتین و رگی تون ترکیب کرد. او برای این کار اثر Silvio Ecomo & Chuckie – Moombah (Afrojack Remix را از سرعت 128 به 108 کاهش داد و آن را ترکیب کرد. از اینجا سبک مومباتون شکل گرفت. وی می گوید: ” با کاهش سرعت اثر Moombah و ترکیب آن، مهمانان بسیار به وجد آمدند. این آزمایش را با اثر Sidney Samson – Riverside نیز انجام دادم و نتیجه ی آن نیز خوب بود. به این ترتیب نتیجه گرفتم که باید کارهایی مشابه آن عرضه کنم.”

بین سال های 2009 و اوایل 2010، Nada پنج اثر در سبک مومباتان تولید کرد که در مارس 2010 عرضه شدند. این کار با حمایت DJ Ayres and the DJ Tittsworth و شرکت T&A انجام شد.

زیرسبک ها

Moombahcore زیر شاخه ای از مومباتون است که رگه هایی از داب استپ در آن دیده می شود. همچنین در این سبک، ترکیباتی از سبک های gabber، breakcore و techstep نیز وجود دارد. Moombahcore درام سبک داب استپ را با سرعت سبک مومباتون یعنی 100 تا 115 ترکیب کرد. همچنین المان هایی مانند بیس های وابل، سینتهای FM، بیس های Distort شده و خشن و الگوهای پیچیده ی درام در این سبک وجود دارد.

درباره نویسنده

معین سنجری

نظر بدهید